Cesta ke kořenům víry

V pátek 1. února 2012 večer přijela do Orlové vzácná návštěva, čtyřčlenná delegace z vedení Skotské církve ve složení Rev. Albert Bogle, moderator, s manželkou Marthou, Rev. Susan Brown, kaplanka královské rodiny pro Skotsko, a Ian Alexander, tajemník Skotské církve pro zahraniční záležitosti. Tito Skoti nejprve přednášeli v Praze na Farářském kurzu, kde seznamovali české faráře se svými experimenty s moderními technologiemi v bohoslužbě a s jednotlivými prvky tradiční keltské liturgie. Pak je čekal víkendový pobyt v Orlové.

Skotská návštěva dorazila do Orlové kolem 20. hodiny. Po příjezdu si Skoty převzali jednotliví ubytovatelé z řad členů farního sboru ČCE Orlová a gospelového sboru Keep Smiling Gospel Orlová. Po večeři a vzájemném seznamování měli čas na odpočinek.

Po sobotní snídani byl před Husův dům přistaven miniautobus, s nímž jsme odjeli na malý, ale vydatný výlet ke kořenům evangelické víry ve Slezsku a na Moravě. Nejprve nás čekala návštěva největšího a nejstaršího evangelického kostela v polském Cieszyně. Ježíšův kostel, také nazývaný Kostel milosti, byl centrem, kam se na bohoslužby tajně chodilo z celé Moravy, kde bylo evangelické vyznání po bitvě na Bílé hoře zakázáno. Výkladem nám posloužil historik místního muzea za výborného překladu do angličtiny českotěšínského faráře Mgr. Marcina Pilcha. Pak jsme se z polské části přesunuli do Českého Těšína, kde jsme si prohlédli kostel ČCE a. v. Na Rozvoji, jeden z největších evangelických kostelů v České republice.

Následoval přesun do Frýdku-Místku, kde jsme poobědvali v pravé středověké krčmě místního Penzionu Hrad. Poté nás čekal přesun do Suchdola nad Odrou, dalšího kamene mozaiky přepestré církevní historie. Místní Muzeum Moravských bratří dokumentuje vývoj této kdysi ryze evangelické obce, v níž se šířilo evangelium ještě sto let po Bílé hoře. Jsou zde ukázky tortur – středověkých mučidel, na nichž byli tajní evangelíci mučeni pro svou víru, a genealogické listy jednotlivých evangelických rodů. Druhá část expozice se dále věnuje exilu Moravanů do saského Herrnhutu, na panství hraběte Zinzendorfa a následné misijní expanzi do celého světa. Toto muzeum rozhodně stojí za návštěvu! Je ostuda, že se o něm ví více v cizině než mezi obyvateli České republiky.

Po návštěvě muzea jsme se přesunuli na faru místního sboru ČCE, kde bylo malé občerstvení, káva, čaj a vyměňování informací mezi oběma zúčastněnými stranami. Po necelé hodině jsme se pak vrátili do Orlové, kde byla v Husově domě připravena večeře a následná diskuze. Poté se naši skotští přátelé opět přesunuli k hostitelům na noc.

Po nedělní snídani u hostitelů následoval přesun zpět do Husova domu a příprava bohoslužeb. Ty byly vedeny moderatorem Skotské církve, Reverendem Albertem Bogelem, navíc s vysluhováním Večeře Páně podle keltské liturgie. Kázání plynule překládal farář místního sboru, Mgr. Štěpán Janča. Bohoslužby byly netradiční hned v několika ohledech. Byli jsme povětšinou rozmístěni do kruhu, byl využit dataprojektor s krátkým filmem a působivou hudbou. Během bohoslužeb několikrát vystoupil Keep Smiling Gospel Orlová, gospelový sbor působící pod záštitou YMCA Orlová. Po vskutku nádherných interaktivních bohoslužbách následovala chvíle pro povídání u kávy a zákusků a po krátkém přesunu ještě závěrečný společný oběd v místní neosecesní restauraci a kavárně Orlovka. Ani jsme se nenadáli a naši skotští hosté museli na vlak. Vraceli se do Prahy, odkud v pondělí odpoledne odletěli zpět do Skotska.

Byl to úžasný víkend, plný srdečného dialogu, který byl vzájemným obohacováním obou stran od počátku až do konce. Bylo úžasné poznat nejvyšší vedení církve, s jejímž jedním sborem v Dunfermline po dlouhá léta spolupracujeme. Dovolte mi touto cestou ještě poděkovat všem organizátorům z řad členů FS ČCE i YMCA Orlová za perfektní program, výborné občerstvení i příjemnou atmosféru během celého setkání a zvláště všem hostitelům, kteří hosty ze Skotska ve svých rodinách ubytovali.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *