Gospelový workshop 2015

O víkendu 16.-18.10. ožil náš sborový dům bujarým zpěvem mnoha hlasů. Jak už se stalo tradicí tohoto ročního období, konal se zde gospelový workshop, i letos pod vedením pastora, sbormistra a zpěváka Davida Daniela z Londýna.

Tento workshop je již akcí, kterou mnozí netrpělivě vyhlížejí – ať už jako aktivní zpěváci, kteří věnují celý svůj víkend nacvičování nových písní, aby je v neděli odpoledne předvedli veřejnosti, nebo jako aktivní diváci (na gospelovém koncertě, zvláště když ho vede bratr David, není možné zůstat pasivní:-).

Celá akce začala v pátek kolem čtvrté, kdy se začali sjíždět první návštěvníci, zapisovali se do registračních listin a rozehřívali hlasivky teplým čajem.Je třeba ovšem říci, že pro Davida se začínalo už mnohem dříve – dopoledne, kdy byl navštívit školku a zazpívat si s dětma několik „Hallelujah“, a potom i odpoledne, když nejdříve vypil kafe s panem starostou v jeho úřadovně a posléze způsobil lehké pozdvižení na zkoušce pěveckého sboru gymnázia Orlová. Mladí zpěváci vypadali docela nadšeně a zpívali „Speak to me, my Father“ s plným nasazením. Nezdálo se ovšem, že by je to zlákalo k aktivnímu zapojení do workshopu:-(.

Vtipné zpestření nám připravil dodavatel elektřiny, když hodinu před oficiálním zahájením zhasla všechna světla a zjistilo se, že je to asi porucha někde na vysokém napětí a možná bude odstraněna během tří hodin:-). Začali jsme tedy shánět zásoby svíček a přemýšlet, jak donutíme k hraní klávesy, které jsou zcela závislé na plynulém zásobování střídavým proudem… Člověka takové situace přivádějí až k filozofickému zamýšlení nad naší trestuhodnou závislostí na zadrátovaném světě. Světla se naštěstí rozzářila ještě před šestou a nadále už nic nebrzdilo náš hudební rozvoj.

Stejně intenzivně, jako se začalo, se i pokračovalo po celou sobotu, s malou přestávkou na výborný oběd servírovaný v sálku Slezské církve evangelické naším kamarádem Marcelem. V sobotu večer jsme měli devět písní zvládnutých po stránce hlasů a chybělo jen k tradičně excelentnímu klavírmajstrovi Honzovi přidat zbytek kapely. Na to ovšem došlo až o den později.

Neděle začala samozřejmě bohoslužbou, při které David kázal o příbytcích, připravených pro každého z nás Ježíšem v domě Jeho Otce a o jistotě, s níž můžeme počítat s Boží láskou a Boží věrností (Jan 14,1-10). Při bohoslužbě samozřejmě taky zazpíval workshopový sbor – jako závdavek večerního koncertu.

Po bohoslužbách David s malou skupinkou odběhl zazpívat ještě i do katolického kostela a v sále se začala chystat kapela. Postavení a nazvučení všech nástrojů chvíli trvalo, ale před dvanáctou se ozvaly první tóny generální zkoušky. S malou přestávkou na oběd jsme zopakovali všechny skladby a už se těšili na závěrečný koncert.

Ten začal chvíli po půl páté a přišla na něj bezmála stovka posluchačů. Příjemně různorodé písničky brzy začaly publikum rozehřívat stejně jako účinkující a za chvíli všichni tleskali a pohupovali se do rytmu. Při jedné písni dokonce David roztančil několik lidí z publika a sálem projela mašinka s mnoha vagónky:-). Při tom všem ovšem nikdo nezapomněl na hloubku písňových textů a na to, že zpíváme k oslavě Boží. Písničky sice zněly zvučnou angličtinou, ale překlad textů se promítal nad hlavy zpěváků, takže každý věděl, o čem je zrovna v písních řeč. Nakonec se nikomu moc nechtělo domů ani po dvouhodinovém koncertě.

Jsme velmi rádi, že se tato akce, pořádaná pěveckým sborem Keep Smiling Gospel Orlová a pod záštitou YMCA Orlová, s podporou Ministerstva kultury ČR, Města Orlová a Unie českých pěveckých sborů u nás koná a už teď se těšíme na příští říjen (14.-16.10.2016), kdy k nám opět zavítá David Daniel, tentokrát společně s vynikající polskou jazz/gospelovou zpěvačkou Gabrielou Gasior.

Závěrečný koncert gospelového workshopu s Davidem Danielem 2015