Ekumenická debata „K čemu je vlastně církev?“

Rozhovor s kazateli orlovských církví se uskutečnil v úterý 17.1.2017 v komunitním centru Náruč. V diskuzním panelu nakonec zasedli P.Mieczyslaw Augustynowicz z církve římskokatolické, Kamil Hvolka za církev apoštolskou a náš bratr farář Mgr. Štěpán Janča; bratři Vladislav Szkandera (SCEAV) a Roman Toušek (CB) se nakonec omluvili kvůli jiným pracovním povinnostem. Celý večer moderoval ing. Pavel Prošek.

Bylo zajímavé poslouchat různorodé názory na otázku po církvi, a zároveň pozorovat silnou názorovou spřízněnost diskutujících. Shoda panovala už v definici církve, tedy, že je rozdíl mezi institucí a duchovním tělem Kristovým; církev netvoří faráři a biskupové, ale lidé, scházející se ke společné bohoslužbě, modlitbě a vysluhování svátostí. Posláním církve je sloužit lidem, povzbuzovat je, být jim morální oporou i kritikou, přímluvcem před Bohem, pomocí v nouzi. Problémem církve se pak často stává moc a majetek.

Akce se zúčastnilo 30 účastníků.